ایران در صندلی مدیریت امنیت سایبری 6 رتبه صعود کرد

به گزارش وبلاگ سفر به کانادا به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، در راستای انجام مأموریت محوله به سازمان فناوری اطلاعات ایران به اسم نماینده وزارت ارتباطات در همکاری های مشترک بین المللی با مجامع جهانی نظیر اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU)، این سازمان توانست با انجام تحقیقات میدانی و آنالیز های کارشناسی، ضمن شناسایی نقاط قوت و توانمندی های سایبری کشور و ارائه مستندات فنی و مدیریتی، صندلی کشور را در ارزیابی شاخص های جهانی امنیت سایبری (GCI) ، شش رتبه ارتقا دهد.

ایران در صندلی مدیریت امنیت سایبری 6 رتبه صعود کرد

این سنجه های ارزیابی متشکل از پنج رکن قانونی، فنی، ظرفیت سازی، سازمانی و تعاملاتی و 20 شاخص اصلی و بیش از 80 سوال است که مراتب در پرسشنامه ای طراحی شده اند و کشورها طی دوره های زمانی معین ضمن پاسخ گویی به سوالات، ملزم به ارائه مستندات و شواهد فنی هم هستند.

پیروزیت به دست آمده در حالی است که در سال های اخیر علاوه بر پیچیده تر شدن ساختار حملات، نرخ تهدیدات و حملات سایبری هم رشد فزاینده ای داشته و مهاجمین سایبری کوشش فراوانی برای ایجاد اختلال و فعالیت های خرابکارانه در فضای سایبری کشور به کار بسته بودند.

جمهوری اسلامی ایران در شرایط مقابله با محدودیت ها و مدیریت ویروس همه گیر کرونا و تأثیراتی که این پاندمی بر پیکره نیروی انسانی کشور داشته، با ارتقا یک رتبه در سطح منطقه و شش رتبه در بین کل کشورهای دنیا پیروز شد تا با اخذ صندلی 54 در بین 194 کشور، سنجه های توسعه مدیریت امنیت اطلاعات را در فضای سایبر بهبود ببخشد و از این راه، نرخ آسیب و خسارات احتمالی در مواجهه با تهدیدات و حملات سایبری را تعدیل کند.

سازمان فناوری اطلاعات ایران با مشارکت فعال در مجامع بین المللی توانسته تا با اصلاح و بهبود راستا حرکت سایبری منطبق با استانداردها، به روش ها و تکنیک های این حوزه، گام های راهبردی مؤثری را در جهت امن سازی بیشتر فضای فراوری و تبادل اطلاعات بردارد و در بین کشورها صندلیی مناسب را به خود اختصاص دهد.

بدیهی است تداوم این پیروزیت و بهبود این صندلی، نیازمند همکاری همه جانبه سازمان ها و دستگاه های اجرایی و عزم قاطع ملی در رعایت ملاحظات و الزامات امنیت سایبری و توجه به دستورالعمل و استانداردهای فنی و مدیریتی حوزه امنیت سایبری در سطح کل کشور است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ایران در صندلی مدیریت امنیت سایبری 6 رتبه صعود کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در صندلی مدیریت امنیت سایبری 6 رتبه صعود کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید