دستیابی محققان به روشی برای تصفیه خون از کروناویروس

به گزارش وبلاگ سفر به کانادا، محققان پیروز شدند با استفاده از داروی ریبوفلاوین و اشعه ماوراءبنفش، پاتوژن های ویروس کرونا را در پلاسما و کل خون کاهش دهند.

دستیابی محققان به روشی برای تصفیه خون از کروناویروس

به گزارش وبلاگ سفر به کانادا ، ایسنا به نقل از مدیکال اکسپرس نوشت: دانشمندان هنوز نمی دانند که آیا ویروس جدید کرونا (سارس-کوو-2) یعنی ویروسی که موجب ابتلا به بیماری کوویدـ19 می گردد به وسیله خون قابل انتقال است یا خیر. محققان دانشگاه ایالتی کلرادو با توجه به ناشناخته های موجود در خصوص این عامل بیماری زای جدید از فناوری های موجود استفاده کردند تا نشان دهند قرار دریافت کروناویروس در معرض ریبوفلاوین و نور ماوراءبنفش باعث کاهش پاتوژن های موجود در پلاسمای انسان و کل خون می گردد.

دکتر ایزابلا راگان گفت: تیم تحقیقاتی یکی از سؤالات عظیم راجع به کروناویروس جدید را پاسخ داد. اگر این عامل بیماری زا بتواند به وسیله خون یا با اهدای خون پخش گردد، آیا می توان ویروس را کشت؟

وی اضافه نمود: تحقیقاتی که انجام دادیم به این سؤال پاسخ می دهد: بله، می توانید. ما مقدار زیادی ویروس را از بین بردیم و اثری از وجود ویروس پس از درمان ندیدیم.

این تیم تحقیقاتی از سیستم فناوری کاهش عوامل بیماری زای میراسول (Mirasol) برای تولید 9 فراورده پلاسما و 3 فراورده خون کامل برای مطالعه استفاده کردند.

این فناوری که متعلق به شرکت تجهیزات پزشکی Terumo BCT است، توسط ری گودریچ نویسنده ارشد این مطالعه و مدیر اجرایی مرکز تحقیقات بیماری های عفونی در دانشگاه کلرادو اختراع شده است. وی همچنین استاد گروه میکروبیولوژی، ایمونولوژی و آسیب شناسی این دانشگاه است.

دکتر هیتر پیدکوک یکی از محققان این مطالعه و مدیر ارشد تحقیقات پزشکی در دانشگاه کلرادو گفت: فرایند استفاده شده توسط تیم تحقیقاتی ما بسیار ساده است.

فراورده خونی یا پلاسما در یک کیسه ذخیره سازی مخصوص طراحی شده قرار می گیرد و محلول ریبوفلاوین اضافه می گردد و سپس این مخلوط در معرض نور ماوراءبنفش قرار می گیرد. دستگاه میراسول به آرامی کیسه را برای گردش سلول های خونی تکان می دهد، بنابراین سلول ها وقتی در معرض نور ماوراءبنفش قرار می گیرند به سطح می آیند.

محققان هشدار می دهند این آزمایشی نیست که در خانه انجام گردد. ضمن این که نور به کل کیسه نفوذ نمی نماید، بنابراین با قرار دریافت قسمت های بدن در برابر اشعه ماوراءبنفش فرق می نماید.

گودریچ گفت: این تحقیقات ممکن است از تکرار وقایع دهه 1980 که HIV به وسیله خون و فراورده های خونی منتقل شد، جلوگیری کند در حالی که دانشمندان هنوز سعی در جداسازی و شناسایی آنچه می تواند موجب انتقال ویروس گردد، هستند. با این حال وی اعلام کرد که سیستم میراسول در حال حاضر فقط برای استفاده در خارج از ایالات متحده عمدتاً در اروپا، خاورمیانه و آفریقا مورد تأیید قرار گرفته است.

محققان در حال حاضر در حال آنالیز این مسئله اند که آیا ویروس جدید کرونا یا سارس-کوو-2 به وسیله خون منتقل می گردد. راگان می گوید که آن ها امیدوارند خیلی زود به این سؤال پاسخ دهند.

این مطالعه با عنوان کاهش عامل بیماری زای ویروس جدید کرونا یا سارس-کوو-2 در پلاسما و خون کامل با استفاده از ریبوفلاوین و نور ماوراءبنفش در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "دستیابی محققان به روشی برای تصفیه خون از کروناویروس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی محققان به روشی برای تصفیه خون از کروناویروس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید