وقتی جمعیت آرام ناگهان تبدیل به تله مرگ می شوند

به گزارش وبلاگ سفر به کانادا، گاهی جمعیت زیادی از انسان ها که برای جشن یا مراسمی در یک مکان جمع شده اند، همچون آنچه به تازگی در کره جنوبی روی داد، می تواند در یک لحظه تبدیل به تله مرگ گردد.

وقتی جمعیت آرام ناگهان تبدیل به تله مرگ می شوند

پریسا عباسی: بیش از 150 نفر در مراسم جشن هالوین در ایته وون، محله ای شلوغ در سئول قربانی ازدحام جمعیت شدند و جان خود را از دست دادند.

حتما نباید سیل خروشانی از جمعیت دور هم جمع شوند تا گردهمایی مرگباری ایجاد گردد، بلکه حرکات و فشارهای کوچک به وسیله افرادی که در حاشیه بیرونی این گردهمایی ها قرار دارند می تواند یک اثر دومینویی ایجاد نموده و با قدرت بیشتری به افرادی که در میان گروه هستند منتقل گردد. در نهایت، این فشار بر روی بدن افراد ایجاد حس خفگی می نماید. مارتین آموس، استاد دانشگاه نورث اومبریا که روی جمعیت مطالعه می نماید می گوید: آنها عمدا کاری ننموده اند. زمانی که در میان جمعیت هستید، تشخیص خطرناک بودن آن بسیار سخت است.

بیشتر بخوانید:

  • عکس | لحظه پرتاب موشک هایپرسونیک مشهور از یک جنگنده

دهه هاست که این نوع حوادث و بلایا در رویدادهای ورزشی، کنسرت ها و کلوپ های شبانه ثبت شده اند. همین اواخر، در اکتبر امسال 135 نفر در یک مسابقه فوتبال در اندونزی جان خود را از دست دادند، و در سال 2021 در هیوستون تگزاس 10 نفر در جشنواره موسیقی Astroworld جان باختند. متخصصین می گویند این گونه حوادث قابل پیشگیری هستند اما به دلیل کوتاهی مقامات و سازمان دهندگان برنامه ها اتفاق می افتد. آموس فکر می نماید که:حادثه رخ داده در سئول نیز از همین دست است. مردم وسیله ای بودند که این فاجعه به وسیله آنان رخ داد، اما به نظر می رسید دلیل اصلی این حادثه عدم آمادگی مسئولان است.

چطور این حوادث اتفاق می افتند؟

آموس می گوید که جمعیت امن مانند گازها عمل می نماید، مردم مانند ذراتی از این گازها هستند که می توانند آزادانه حرکت نمایند. اما وقتی تعداد زیادی انسان را اضافه کنید، مثلا در هر متر مربع پنج یا شش نفر قرار داشته باشند، خاصیت جمعیت دیگر شبیه به گاز نیست و به یک مایع تبدیل می گردد. او می گوید: جایی که جمعیت سیال است، همواره پتانسیل برای ایجاد مشکل وجود دارد. شما اساسا ذره ای هستید در اختیار قوانین فیزیک.

یک فشار کوچک از پشت جمعیت می تواند قوی تر شده و این نیرو مانند یک موج در میان جمعیت پیش برود. اگر نهایتا این موج به فردی که در کنار مانعی مانند دیوار، حصار یا افرادی که قابلیت حرکت ندارند برسد، جایی برای رفتن ندارد. زمانی که این موج جایی برای خارج شدن نداشته باشد، در مسیر خود به انسان ها صدمه می زد. در حادثه ایتوون، احتمالا با افتادن یک یا چند نفر بر روی زمین و در میان جمعیت بسیار متراکم، انسداد و گرفتگی در مسیر ایجاد شده است. به گفته آموس زمانی که مردم به دام می افتند، نیروی جمعیت آنها را احاطه نموده و دیگران نمی توانند آنها را بیرون بکشند.

به گفته آموس، در نهایت مردم در این حوادث در اثر فشار جمعیت و در اثر خفگی جان خود را از دست می دهند. وقتی شخصی نفس خود را بیرون می دهد، قفسه سینه او منقبض می گردد. اما زمانی که افراد دوباره سعی می نمایند دم بگیرند، فشار افراد اطراف آنها آنقدر زیاد است که این امر را برایشان غیرممکن می نماید و آنها نمی توانند قفسه سینه خود را منبسط نموده و هوا را وارد ریه های خود نمایند. به گفته آموس فشاری که 5 نفر بر یک نفر وارد می نمایند، نیرویی معادل 3000 نیوتن یا 674 پوند است، که می تواند باعث شکستن دنده های فرد گردد.

فاجعه هیلزبورو انگلستان در سال 1989 را در نظر بگیرید، این حادثه منجر به کشته شدن 97 نفر در ورزشگاه هیلزبورو انگلستان شد. به گفته آموس فشار و قدرت جمعیت موانع فولادی را شکست، شاهکاری که برای انجام آن به بیش از 4500 نیوتن نیرو احتیاج است. گیل فرید، وکیل و استاد دانشگاه فلوریدا غربی که تخصص اش مدیریت جمعیت است می گوید: پس از یک حادثه در ورزشگاه کمپ راندال دانشگاه ویسکانسین-مدیسون در سال 1993، نرده های فلزی خم شده بودند. این تخریب در اثر نیرویی بیش از 1000 پوند در هر اینچ مربع رخ داده است.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماریهای ایالات متحده آمریکا توصیه هایی برای زنده ماندن در هجوم جمعیت ارائه می دهد. اولین مورد این است که ژست یا فیگور یک بوکسور را بگیرید، پاها را از هم باز نموده و زانوها را کمی خم کنید، و یکی از پاها را جلوتر و دیگری را عقب تر نگه داشته و دست ها را بالا ببرید. این کار ممکن است از افتادن یا گیرکردن بازوی افراد به یکدیگر جلوگیری کند. دومین مورد این است که بر خلاف جریان جمعیت حرکت نکنید، بلکه همسو با این جریان پیش بروید. بعلاوه کارشناسان مردم را تشویق می نمایند که در این مواقع نفس خود را با فریاد کشیدن هدر ندهید و برای برداشتن وسایل تان که روی زمین می افتند خم نشوید.

اما پس از افزایش فشار جمعیت، کار زیادی وجود ندارد تا افراد بتوانند برای محافظت از خود انجام دهند. کسانی که در قسمت بیرونی جمعیت هستند، اغلب نمی دانند که حرکاتشان باعث ایجاد حادثه های زیادی در گروه می گردد.

از حادثه بعدی جلوگیری کنید

به لطف برنامه ریزی های قبلی سازمان دهندگان، بیشتر کنسرت ها و رویدادهای شلوغ ایمن هستند. معمولا عدم برنامه ریزی ایمن و مناسب است که جمعیت را در معرض خطر قرار می دهد. به گفته واشنگتن پست، مقصر حادثه سئول پلیس محلی آنجاست. زیرا ساعاتی قبل از این رویداد تماس هایی مبنی بر جمعیت زیاد دریافت نموده بودند، اما نسبت به متفرق کردن افراد از آن منطقه اقدامی انجام نداده بودند. هان داک سو، نخست وزیر کره جنوبی گفت: مقامات ما فاقد سیستم مدیریت جمعیت هستند و خواهان برطرف این مشکل شده است. او گفت: دولت مسئول جان و امنیت مردم است و این وظیفه کاملا بر عهده ماست.

پس از وقوع حادثه مرگبار در Astroworld، برنامه ریزان این برنامه با شکایت هایی مبنی بر اینکه امنیت و برنامه ریزی ناکافی منجر به مجروح شدن 5000 نفر شده است، روبرو شدند. یک سازمان مدافع حقوق بشر در اندونزی مدعی است که استفاده از گاز اشک آور به وسیله پلیس باعث وحشت در ورزشگاه شد و افراد تا سرحد مرگ در کوشش بودند که خودشان را به تنها درب خروجی به جای مانده برسانند.

فرید می گوید: راه چاره ها برای حوادث ناشی از جمعیت تا حد زیادی پیشگیرانه هستند. مکان های برگزاری رویدادهای مختلف باید دارای تعداد کافی مدیر جمعیت(Crowd Manager) آموزش دیده باشند، که این افراد با کارشناسان کنترل جمعیت(crowd control) متفاوت هستند. گروه کنترل جمعیت زمانی که حادثه اورژانسی اتفاق می افتاد وارد عمل می گردد، اما مدیران جمعیت از قبل رویدادها را برنامه ریزی نموده و بر آن نظارت می نمایند. بعلاوه مدیران جمعیت باید روش هایی داشته باشند تا بتوانند با شرکت نمایندگان برای راهنمایی رفتارشان ارتباط برقرار نمایند. روش هایی نظیر استفاده از بلندگوهای بسیار بلند یا اعلام به وسیله تابلوهای امتیازدهی. اغلب کسانی که از قسمت بیرونی به جمعیت فشار می آورند، هرگز فکر نمی نمایند که این فشار باعث آسیب به افرادی می گردد که در وسط جمعیت قرار دارند یا در کنار موانع سخت هستند. دستورالعمل های واضح که بتواند تمام جمعیت را راهنمایی نموده و آنها را وادار به حرکت کند، بسیار یاری نماینده هستند.

در رویدادهای سازمان یافته، مکان های برگزاری و برنامه ریزان برای ارزیابی و شبیه سازی ریسک های احتمالی هزینه می نمایند و برای مواقع اورژانسی برنامه ریزی دارند. اما فاجعه ای که در سئول رخ داد، رویدادی بود در فضای عمومی و برای آن بلیطی فروخته نشده بود. به گفته مقامات تیم تحقیق، پلیس برای این جمعیت انبوه برنامه ریزی درستی نداشته است. فرید می گوید: برترین پیشگیری، برنامه ریزی از قبل است یا بهتر بگوییم علاج واقع قبل از وقوع باید کرد. زیرا زمانی که این حادثه آغاز می گردد متوقف کردن آن بسیار سخت خواهد بود.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "وقتی جمعیت آرام ناگهان تبدیل به تله مرگ می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی جمعیت آرام ناگهان تبدیل به تله مرگ می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید