خبرنگاران شرکت پست مجهز به موتور برقی ایرانی می شود

به گزارش وبلاگ سفر به کانادا، تهران - خبرنگاران -پیش از اتمام سال 1399 موتورسیکلت های برقی بومی به ناوگان حمل ونقل شهری می پیوندد. شرکت پست ملی ایران نخستین کاربر این تولید ملی است.

خبرنگاران شرکت پست مجهز به موتور برقی ایرانی می شود

سهم موتورسیکلت ها در آلوده کردن هوای شهرهای بزرگ قابل توجه و جدی است. این وسایل نقیله بخش قابل توجهی از ترددهای روزانه را به خود اختصاص داده اند و به همین دلیل فکری عاجل و فناورانه برای کاهش مخاطرات زیست محیطی این وسیله کاربردی در شهرها ضروری است.

آمارها گواهی می دهند که میزان آلودگی هوا توسط هر موتورسیکلت، بیش از 18 برابر یک خودروی سبک است. عددی قابل توجه و خطرناک. این آمار را اضافه کنید به تردد روزانه هفت تا هشت میلیون موتورسیکلت فرسوده در کشور. وسایلی که آلودگی آنها چند برابر بیشتر از موتورهای سالم و دارای گواهینامه فنی است.

دلیل آلایندگی بیشتر موتورسیکلت ها را احتراق ناقص سوخت عنوان می کنند چالشی که تنها با استفاده از یک فناوری نوین قابل جبران است. آن هم تغییر سوخت این وسایل نقلیه و برقی کردن موتورسیکلت ها است.

ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در یک همکاری مشترک با شهرداری تهران به عنوان یکی از متولیان مدیریت شهری، شرکت ملی پست و شرکت تولیدکننده موتور سیکلت های برقی به حوزه تولید این وسیله نقلیه ورود کردند تا با حمایت مادی و معنوی از فناوران و صاحبان دانش، فرایند تولید این وسایل نقلیه را شتاب دهند.

کاهش هزینه مصرف سوخت

این کار در کنار کاهش آلودگی هوا، مصرف سوخت را نیز بهینه می کند. بر اساس آمارهای موجود، در طول یک سال حدود شصت میلیون ریال هزینه بنزین مصرفی موتورسیکلت ها است. این در حالی است که برقی کردن این وسایل نقلیه تنها 6 میلیون ریال هزینه برق برای آنها دارد. این موتورها با یک باتری، یک موتور و جعبه سیاه کار می کنند و نیازی به تعمیر و نگهداری جدی ندارند به همین دلیل میزان فرسودگی آنها نیز کم است.

همه این دلائل به شکل گیری یک همکاری چند جانبه منجر شد تا این موتورسیکلت های دوست دار محیط زیست تولید و به بازار برسد. پیش از پایان سال99 نیز بخش نخست موتورسیکلت های برقی با همکاری معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران و ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (مدیریت طرح کلان)، تحویل شرکت ملی پست می شود تا از این به بعد بسته های پستی با این موتورسیکلت ها به دست مردم برسد. کاری که سلامتی را برای جامعه به ارمغان می آورد.

بر اساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، قرار بر این است که این کار با اولویت تجاری سازی موتورسیکلت کار و خودروی سبک برقی با کاربری شهری آغاز شود. موتورهای برقی جایگزینی برای موتورهایی است که در شهر کار می کنند و به موتورهای کار معروف هستند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران شرکت پست مجهز به موتور برقی ایرانی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شرکت پست مجهز به موتور برقی ایرانی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید